Хероината на револуцијата под сомнеж Featured

 

Корупциска афера во Северна Македонија

Хероината на револуцијата под сомнеж

Пишува Кено Версек
Montag, 19.08.2019   19:59 Uhr
Беше сметана за симбол во борбата против корупција, сега истражителот Катица Јанева самата изгледа дека е вмешана во проминентен случај на уцена. Зошто оваа афера задева тежок удар на оваа Балканската држава. Се сметаше за нешто непоткупливо. Нивниот авторитет беше симбол нешто повеќе од власт на право. Но сега се зборува дека таа е вмешана во сериозен случај на уцена: Катица Јанева, скорешната водечка личност од канцеларијата на Македонското Специјално Обвинителство СЈО, истражувајќи случаи на корупција и организиран криминал во највисоките кругови. Аферата наречена “Рекет” го предизвика најголемиот политички земјотрес во последниве години во северна Македонија, имено Јанева е вмешана со тоа што побарала на еден олигарх да плати милиони долари за имунитет од казнување. Иако многу од деталите сеуште се нејасни, јавноста е многу шокирана: социјалните мрежи, како и медиумите се полни со изјави на шок. Но по се, СЈО беше еден од симболите на “Шарената Револуција” од 2016, која го сруши национално-авторитарен и мафијашки режим на поранешниот Премиер Никола Груевски. Со месеци десетици илјадници народ, беше на улица. Демонстрациите вообичаено започнуваа пред зградата на СЈО во главниот град на Македонија-Скопје. Многу луѓе носеа маици, со ликовите на Јанева, нејзината заменичка Фатиме Фетаи и портпаролот на СЈО Ленче Ристоска. Митот за хероина сега е уништен. Аферата допре до јавноста на 15 Јули, кога Јанева поднесува изненадувачка оставка на својата оставка на шеф на СЈО. Во исто време, двајца бизнисмени Бојан Јовановски и Зоран Милевски беа уапсени, очигледно главните режисери на уцената. Јовановски исто така познат како “Боки 13”, ексцентричен медиумски промотер, и неговиот соучесник се зборува дека му ветиле на олигархот Јордан Камчев да го употребат нивното влијание да го заштитат од тужење. Јовановски се надеваше на неговото пријателство со Јанева и се фалеше дека е во можност да влијае врз шефицата на СЈО. Наводно Камчев платил 1.5 милион евра.

Компромитирачки видео и аудио снимки

Камчев има корпорациски конгломерат во финансискиот, медиумскиот, енергетивниот и градежниот сектор. Тој се смета за најбогатите Македонци и во исто време персонификација на корупција и организираниот криминал во земјата. Во времето на Груевски, тој доби милионски државни нарачки. Еден од неговите главни партнери беше озлогласениот шеф на разузнавање Сашо Мијалков, главен во режимот на Груевски. Камчев и Мијалков се исто така централни фигури во истражувачкиот случај “Империја”, кој беше отворен мината есен. Во тоа време, и двајцата беа под притвор. Додека Мијалков беше подоцна ставен под домашен притвор, Камчев беше ослободен. Според некои, Јанева е таа кој истовремено ја имала решавачката одлука но и која има лично ветила на олигархот дека нема што да се плаши. Доказ за оваа е обезбедено од видео и аудио снимките снимени од самиот Камчев. Незабележително тие беа објавени во десничарската новина блиска до Салвини “La Verita”-како и за чии интереси тие се нашле таму е сеуште непознато. Може да видите, меѓу другите работи, како Јовановски и Милевски ги земаат парите од Камчев. Во аудио снимката што одеше на мобилниот на Јовановски, Јанева му ветила на Камчев дека се ќе биде во ред. Поранешната шефица на СЈО досега не дава многу изјави. Снимките се автентични, таа се обидуваше да го добие но само како сведок во случајот “Империја”, тоа го тврдеше-во ниеден случај таа направи илегални дела. Но, оваа изјава има мал кредибилитет во јавноста.Сепак, Јанева сеуште не е обележана како сведок во случајот “Рекет”.

Незадоволството од власта расте

Социјал демократската реформска власт не реагираше одлучувачки во однос на аферата. Премиерот Зоран Заев остави впечаток дека нешто самиот крие. На едно од новинарските прашања дали го знае Бојан Јовановски лично, како што самиот тврдел во една од снимките дека премиерот нема да прави “никакви проблеми” во разрешувањето на случајот Камчев. На тоа Заев одговори луто дека нема да дозволи владата да биде срушена од “криминалци, суетен новинар и педер”. Меѓу останатото забелешките упатени од Заев-критички коментатор, “педер” се упатени кон самиот Јовановски. Забелешка што предизвика бура на реакции. Аферата ја потресе Северна Македонија во деликатна состојба. Поради спорото темпо на реформи во областа на власта на правото, незадоволството со влада на Заев расне одвнатре. Во сферата на надворешната политика, земјата, државата е под притисок бидејќи почетокот на преговорите за прием во ЕУ беа одложени во Јуни, поради резервациите на Франција, Холандија и Германија поради недостиг на анти-корупциски мерки и недоволните судски реформи. Аферата “Рекет” по изгледа само ги потврди резервациите. Според Сашо Орданоски, Македонски публицист, оваа може да биде точно на што била намерата. “Сеуште знаеме многу малку детали”, изјавува за Шпигел. “Засега, целата работа за мене изгледа како типична интрига и Компромат операција, со што тешките реформски процеси во земјата ќе бидат конечно дискретирани.”

Read 1161 times