Category Archives: Колумни

No Thumbnail

ДЕВЕТ ГОДИНИ ЛУДИЛО

Еве ја вистината. Промените кои ги направи Груевски за последниве девет години, беа промени на подобро само за оние горе, во врхушката на ДПМНЕ, но никогаш за оние долу. И такви беа направени со предумисла, тоа е сега барем јасно ко ден. Груевски заедно со

No Thumbnail

И АЛАСАТ ЧУВАР НА ЕДНОУМНИОТ ТОТАЛИТАРЕН СИСТЕМ ?! 2

  Јордан Петровски 05.06.2015 Втората голема манипулација ја искажа Чедомир Дамјановски, поранешнен член на комисијијата за лустрација и е во оваа видео: {youtube}https://www.youtube.com/watch?v=kS2K86J7GO8{/youtube} Господинот Дамјановски изнесува тврдење дека во предходниот закон постоел член во кои стоело дека доколку добиле како комисија известување дека за тој

No Thumbnail

И АЛАСАТ ЧУВАР НА ЕДНОУМНИОТ ТОТАЛИТАРЕН СИСТЕМ ?! 3

Јордан Петровски 07.06.2015 Во предходните текстови говорев за, АЛСАТ за Другарот Чедо, сега ке напишам некој збор за Омладинецот Стојановски, на него ке му дадам две продолженија, сепак неговите лаги се многу добро обмислени. Тито го рекол следнотво: “Народ који има овакву омладину, не треба

No Thumbnail

ВО ЧЕКАЛНИЦА

Ели Секуловска фб статус 28.08.2021 Научени да чекаме , во смрзнатото време . Порано , во социјализмот чекаа да дојде комунизмот , а сега чекаат да се отоврат вратите на Европа . Македонија чека . Затоа што така е навикната , да чека . Оти

No Thumbnail

ЕФТОВ, МОРИ ДУШМАНКЕ -СОЛУН Е НАШ!

Владимир Костовски 24.07.2010 Kога би билe сега ЗНМ (Здружение на новинари на Македонија) или некоја друга еснафска организација, дефинитивно како прва задачa би превзеле заложба за здружено реемитување на емисии и други новинарски продукти на типчиња како Васко Ефтов. Нивното „новинарство“ поради фактите што ги

No Thumbnail

АНОНИМУС КОЈ СТАНА ПОМОЌЕН ОД ГЕОРГИЕВСКИ

Текстот е објавен на 23. март 2001 година во 301. број од неделникот „Фокус“ Деновиве паѓаат маските. Директорот на Царинската управа, Драган Даравелски, инаку клучен човек во извршната власт задолжен за контрола на сите криминални бизниси на ВМРО-ДПМНЕ, чека да види каква ќе биде разврската

No Thumbnail

ДАЛИ ПРИБЕ, ВАНХАУТЕ, МОГЕРИНИ, ХАН,… СЕ ИЗЛАЖАНИ ДЕКА СДСМ КЕ СПРОВЕДЕ РЕФОРМИ ИЛИ И ТИЕ УЧЕСТВУВАЛЕ ВО ЛАГАТА ЗА ДА ГО ЗАБРЗААТ ПАТОТ НА РАСПАД НА МАКЕДОНИЈА

ДАЛИ ПРИБЕ, ВАНХАУТЕ, МОГЕРИНИ, ХАН,… СЕ ИЗЛАЖАНИ ДЕКА СДСМ КЕ СПРОВЕДЕ РЕФОРМИ ИЛИ И ТИЕ УЧЕСТВУВАЛЕ ВО ЛАГАТА ЗА ДА ГО ЗАБРЗААТ ПАТОТ НА РАСПАД НА МАКЕДОНИЈА Противниците на промената на системот која по легален и легитимен пат е единствено можан преку лустрација, лустрацијата ја

No Thumbnail

ГЕРОСКИ МОЛЧИ ОД СРАМ, СТРАВ ИЛИ „СТИГЛА ДЕПЕША“?

Јордан Петровски 01.08.2020 Денеска 25.07.2020 откако поминаа 10 дена од мојата прва објава и пет дена од мојата последна објава на продолженијата од текстот посветен на лажниот борец за човекови права Героски, од Героски ни глас ни ништо. На фејсбук станицата на Героски каде сѐ уште

No Thumbnail

ЕВЕ НЕКОЛКУ ВИСТИНИ ЗА ИЗБОРИТЕ НА 21 АПРИЛ И 5 МАЈ 2019, ВЕ МОЛАМ РАЗБУДЕТЕСЕ

  Пишува: Јанко ТОМОВ, 8 април 2019 година, Бризбен, Австралија jtomov@bigpond.net.au   Во гласањето на првиот круг на 21 април, за претседателските избори, ако нема доволен одзив, изборната комисија вели дека нема да биде важно гласањето и нема да има друго гласање на 5 мај. Ако

No Thumbnail

Еј мизеријо комуњарска моја!

  15.02.2019 Јани Бојаџи Од 1949 година па се до ден денешен управувате во сите сфери и со сите ресурси и потенцијали на ова земја! 70, и со зборови: СЕДУМДЕСЕТ ГОДИНИ вие сте учители, директори на училишта, наставници во средните школи, професори на универзитети, декани