Macedonian Albanian Croatian Dutch English French German Italian Portuguese Russian Spanish

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ НА МАКЕДОНСКИ, ТВРДОКОРЕН БРАНИТЕЛ НА ТОАТАЛИТАРИСТИЧКИОТ НАЧИН НА ИЗВЕСТУВАЊЕ

 

Јордан Петровски 18.05.2017

Премногу потврди во само 24 часа за точноста на мојот текст ДАЛИ СЛУЖБАТА ПАК КЕ ИЗБЕРЕ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ВМРО ДПМНЕ! Прв се јави Фридом Хаус и  самопрогласениот застапник на Македонски интереси “надобудниот“ Никола Димитров, советник на председателот на Македонија кој загуби војна, со неговиот настап на дискусија во Фридом Хаус, Кризата во Македонија – ризик за автократски тренд , потоа следеше изјавата на Мали Слобо, сега министер за надворешни равботи на Србија, Ивица Дачиќ, Дачиќ го обвини Заев дека ги нарушува односите помеѓу Белград и Скопје, и како јагодка на врвот на шлагот изјавата на Иванов и коментарот на дојче Веле на Македонски:

 

Иванов ја обвини германската амбасадорка за ширење „лажни вести“

Македонскиот претседател во реакција по денешното соопштение на германското МНР, ја обвини амбасадорката на оваа земја дека шири лажни вести и тврди дека Меркел му се извинувала поради тоа

 
Mazedonien Präsident Ivanov (picture-alliance/AA/M. Sulooca)

 

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов вечерва остро ја нападна германската амбасадорка во земјата Кристине Алтхаузер, обвинувајќи ја дека шири „лажни вести“. Иванов оценува дека нивото на германската амбасадорка е „навреда за земјата“. Повод за оценката на Иванов е денешното соопштение на официјален Берлин во кое се поздравува доделувањето на мандатот, но и се критикува Иванов поради тоа што дозволил да мине толку време пред да му го додели на парламентарното мнозинство. 
Но, изјавата беше објавена директно од германското Министерство за надворешни работи, а не од германската амбасада во Скопје. 
„Треба да нѐ загрижи квалитетот на дел од дипломатите во Република Македонија. Амбасадорот на германското министерство се служеше со лажни вести, па Меркел мораше да се извинува за неточни информации кои ги добивала од нивната амбасада“, рече Иванов во интервју за ТВ Нова на бизнисменот Сеад Кочан. Тој не кажа кога се одржала средбата со Меркел на која таа му се извинила, но алудираше на критиката за доцнењето со давањето на мандатот. 
„Апелирам до Германија дека вакво ниво на дипломати е навреда за нашата земја. Недозволиво е на лажни информации да темелат соопштение од германска амбасада. Како порано да го дадам мандатот? Со кршење на уставот?“, праша Иванов во интервјуто. 

 

Вториот дел на текстот е текст кој како да е пишуван од златните пера Титовистичкко/Гебелсовската пропаганда. Наместо Дојче Веле да се позанимава дали изјавата на Иванов за “извинувањето“ од страна на Меркел навистина се случило и така ни пружи можност да ја дознаеме вистината, да дознаеме кој ја говори вистината тие в текстот зземаат страна. Во продолжение на текстот кој го обајви Дојче Веле на Македонски а кој не е потпишан од кого е, ни нуди додворувачко полтронски текст кој треба да не убеди дека Иванов не ја говори вистината. 


Претходно, германското МНР му порача на Иванов дека одамна требало да го додели мандатот. 
„Добро е што претседателот Иванов попушти и престана да го блокира формирањето на новата влада. Оваа одлука требаше одамна да се случи и конечно го рефлектира исходот од изборите во декември 2016 во земјата“, беше наведено во изјавата на германското министерство за надворешни работи. 
Германското МНР, но и министрите Франк-Валтер Штајнмајер и Зигмар Габриел во повеќе наврати во изминатите 12 месеци директно го критикуваа македонскиот претседател. Штајнмајер, кој во меѓувреме беше избран за германски претседател, тоа за првпат го стори по прогласената аболиција минатата година, а Габриел пред неколку недели, пред и по, крвавите инциденти во Собранието.  

На вториов дел од текстот , на делот на текстот кој е додворувачко полтронски се надоврза и Никола Димитров, човек кој не избира средстава како да стане длод власта која се прават напори да се формира од ОПЕРИСТИ и МАРКСИСТИ ЛЕНИНИСТИ!!!!!

 

 

  Лајквите под текстот пак ми говорат дека светлосни години сме далеку од градење на дмократско општество во Македонија!!