Macedonian Albanian Croatian Dutch English French German Italian Portuguese Russian Spanish

ПАСТИРОТ КО СТАРА МОМА НЕОНАДЕНА
[Image: 333btar.jpg]
Најголем непријател на секоја власт е нејзиниот народ. Затоа таа толку упорно се обидува да го придобие, изманипулира и поткупи, особено за време на предизборните кампањи. Оти кога владее, власта никогаш нема време за својот народ, ниту пак може да му излезе во пресрет да ги оствари сите негови потреби. Напротив, власта е свесна дека нејзиниот народ ѝ треба само онолку колку со негова помош да завладее или пак ако веќе владее, да остане и понатаму на власт. Овој феномен особено е видлив во примитивните и поделени општества како нашето, во економски систем каде капиталот и спрегата меѓу власта и корпорациите се алфа и омега, такашто, глупаво е да се очекува од било која власт дека ќе покаже вистински патриотизам и љубов кон народот што ја избрал.


[Image: fub4ug.jpg]
Македонија се наоѓа пред нови, редовни претседателски и вонредни парламентарни избори. Двата во едно. Спротивно на општото мислење, сметам дека овојпат власта со таа одлука си ја пресече гранката на која седи. Не смееше да побара предвремени парламентарни избори, но таа е толку самоуверена во својот успех на изборите и толку самобендисана во своето владеење што нема таков политичар во неа кој може да сфати дека фајронтот им се ближи, а дебелата крчмарка само што не го донела есапот на нивната наса, кој богами ќе биде мрсен. А можеби има еден од нив кој многу добро разбира дека му се гледа крајот. Погодувате кој? Па кој друг ако не Пастирот! Само на очаен човек може да му падне на памет да го повикува народот против резидентното притаено зло – Албанците и тоа против оние Албанци со кои тој сѐ уште коалицира.
Каква бламажа! Го крие својот очај со самобендисано предвидување и повик да се добијат 62 пратеника за да им ставел крај на уцените на ДУИ? Па после сите скандали што избија од преродбеничкото корумпирано дувло, да очекуваш 62 пратеника треба да си или ненормален или блефер. За Пастирот се знае, ненормален не е сигурно, такашто останува само она второто. Блефер очаен ко стара неонадена мома прегазена од времето. Давеник кој се фаќа за сламката на Албанците (ако не е во прашање нешто подебело), такашто, ние останатите само треба да го проголтаме мамецот и пак да паднеме на старите фори за двоглавиот орел кој само што не ни ги ископал очите и да гласаме за спасителите од ДПМНЕ. Марширен во мајчинен, што би рекле Германците!

Од друга страна, очајниот Пастир е принуден паралелно да оди и на вонредни парламентарни избори, зашто е свесен дека би имал проблеми со цензусот доколку би се одржале само претседателските избори, зашто сите знаат дека функцијата претседател е максимално девалвирана и неважна во нашиот политички систем. За тоа вина носат и самиот политички систем, но и овој сегашниов претседател, кој нема донесено ниту една одлука без таа да биде аминувана од неговиот Пастир. Дури мислам и пред да оди во тоалет, прво бара дозвола од Пастирот. 

И многу беше смешно кога на конвенцијата на ДПМНЕ ги соопштија гласовите кои ги добиле пријавените кандидати за преродбенички претседателски кандидат на изборите. Јове Кекеновски и Ставре Џиков крв немаа во нив, зашто пусти Хорхе, еме утепан од Господа, ем им ги лапна гласовите и убедливо ги победи. Сигурно си помислија: Со што овој копук заслужи да биде избран пак за претседателски кандидат? А бе Јово, а бе Ставре, па затоа и заслужил, дека нема никакви заслуги. Не ме разбирате, а? Кај вас во партијата и Путин да се кандидира за претседател џабе му е, ако не му е по ќејф на Пастирот, а на Пастирот си му по ќејф само ако пред него се однесуваш како да си го оставил мозокот дома, во фрижидер. Да си претседател на Македонија и не е некој штос, особено додека Грујо владее. Од таа позиција не можеш ништо значајно да смениш, колку и да знаеш, колку и да сакаш. Освен тоа, секој два дена треба на Грујо да му поднесуваш рапорт за тоа дали си бил таму кај што те пратил и дали си го кажал она што ти рекол да го кажеш. Налет нека е такво претседателствување. 
Затоа се зачудив што Јове и Ставре беа тажни до смрт, а Хорхе весел ко славеј на гранка што му се даде шанса да победи уште еднаш и да биде претседател уште пет години. На крај ми текна, може плачат зашто ќе останат без сите лични бенефиции што ги носи претседателската функција како и оние што следуваат по завршетокот на мандатот, а кои не се мали. Мора да е тоа причината, оти не гледам друга. Никако да се ослободам од мислата дека во Македонија луѓето влегуваат во политиката само со една цел: ЛИЧНА КОРИСТ. И тие преродбеничките приказни за демократски конвенции на којшто се избира кандидатот за претседател се маде од петел. Врвот на партијата го избира и креира својот кандидат за претседател, на тој начин што го избира најпослушниот и најснисходливиот од сите. Кукла од крв и месо, без трошка идеја. 

Оваа власт одамна не гази цврсто на земја, што значи одамна му го има свртено грбот на својот народ, што во последниве месеци ептен се покажа, кога на виделина излегоа сите нејзини скандали со разни тендерски, станбени, финансиски и други скандали во кои беа вмешани нејзини видни членови. И токму поради тоа што левитира во своето владеење е целосно несвесна за чичко-џелат што ѝ тропа на порти. Поточно, не е само еден чичко, повеќе се. Нејзините џелати ќе бидат илјадници бивши гласачи, кои одамна се заколнале дека нема да гласаат за никого, но кои понекогаш го прекршуваат ветувањето, особено, оној миг кога некоја власт толку ќе се самобендиса и толку ќе почне да го навредува нивното достоинство што одеднаш одлучуваат да излезат и да гласаат против неа. Да не ме разберете погрешно, овие бивши гласачи, излегуваат на гласање не затоа што имаат за кого да гласаат, туку само да ја казнат забеганата и повампирена власт. Затоа се бивши, зашто имаат длабоко спознание дека во вакви ситеми како нашиот, власта е секогаш корумпирана и како таква е противник на сопствениот народ. Затоа никогаш и не гласаат, освен во тие ретки моменти, кога некоја власт со ногата ќе им стапне на вратот. Тогаш ги напуштаат фотелјите пред тв-екраните со индијански урлик: СЕА ЌЕ ВИДИТЕ МАМЕТО ВАШЕ, а кога се такви тешко се манипулираат и тешко може власта да ги придобие штом тргнат кон гласачките кутии. Гилотинираат без око да им трепне. 

Токму тие партиски неопределени гласачи ги гилотинираа своевремено непобедливите СДСМ на изборите во 1998 година. ВМРО тогаш победи благодарение на насобраниот револт кај овие слободоумни свесни индивидуи кои рекоа: Носете се во триста пички мајчини со вашиот елитизам и снобизам, со вашиот непотизам и клиентилизам, со вашата алчност и желба за неограничена моќ! Да, тогаш и јас гласав за ВМРО ДПМНЕ зашто сакав да видам промена и сакав да живеам во поинаква татковина, по можност праведна, иако длабоко во себе знаев дека се тоа само пусти соништа, како што и се покажа. 

На изборите кои следат, истата судбина изгледа им се насмевнува и на овие властодржци. Нивните џелати ќе бидат истите оние кои ги гилотинираа СДСМ во 1998 година, зашто ова владеачко ВМРО ДПМНЕ стана исто како СДСМ своевремено, само помножено со три. Станаа алчни помножено со три, корумпирани помножено со три, непотисти помножено со три, снобови помножено со три, самобендисани помножено со три, брутални помножено со три, а покондурени сељаци станаа на ента степен. Лудилото пак, им е ендемично као охридската пастрмката. Тука не верувам дека некој ќе ги престигне во наредниот милениум, во светски рамки. 

Пред неколку дена, во Скопје предавање одржа познатиот хрватски историчар на уметност Звонко Маковиќ. Го коментираше проектот Скопје 2014 и колку и да се обидуваше да одбира зборови, не му одеше, па на крајот целосно се отвори. Рече тоа што го видел во центарот на Скопје не е лудо туку ХИПЕР ЛУДО и дека такво нешто може да смисли само власт која е составена од широк дијапазон психопати, што значи целиот тој проект според него е резултат на една колективна патологија со која се соочуваме. Кутриот, не можеше да се начуди на која будала ѝ текнало во една плитка фекална канализација како Вардар да заринка бетонски кораби со бетонски темели. За него тоа е лага над лагите, зашто доаѓа од земја која има традиција во правење кораби и знае дека тие се прават од дрво и се прават за да пловат, а не да дремат заринкани во бетон и лајна до палуба. Меѓу редови човекот кажа дека таква лажовна, дубиозна и шизофренична приказна каква што е проектот Скопје 2014 може да смисли само власт со слични симптоми. Власт која е толку корумпирана што не дава ни пет пари за тоа какви трајни ментални последици кај генерации и генерации ќе оставаат нивните проекти за манипулација на народот, каков што е проектот Скопје 2014.

Човекот во десет реченици ги опиша владеењето на оваа патократска влада и го разоткри изворот на сета духовна беда во која западнавме како народ, станувајќи мета за потсмев на светската јавност, а не само на регионалната, балканска. Пред тоа понижување не смееме повеќе да замижуваме и да се правиме луди дека не постои. Зашто ако оние кои владеат се хипер луди, а ние и понатаму затвораме очи пред нив, нивното лудило ќе нѐ проголта док трепнеш. Не смееме да станеме како нив. Оти премногу опасни лудаци на толку мал кораб како нашиов, лесно ќе го превртат или пак, ќе го заринкаат, налик на оние бетонски кораби на гомнопловниот Вардар. 

Сашо Тасевски

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без дозвола од редакцијата на КОТЛЕ